Niedawno znów wkroczyliśmy w sezon grzewczy, który jest okresem szczególnie nieciekawym, jeśli chodzi o jakość powietrza w naszym kraju. Większość dużych miast Polski, w tym również i Wrocław, jak co roku zaczyna zmagać się z ciemnym i zatruwającym nasze płuca smogiem. Jako główną przyczynę niskiej jakości powietrza we Wrocławiu można bez wątpienia podać ogrzewanie paliwami, o wyjątkowo niskiej jakości w indywidualnych źródłach ciepła. W dalszym ciągu nie brakuje, bowiem ludzi nie zważających na to, czym ogrzewają swoje domy, co ma poważne konsekwencje dla nas wszystkich. A przecież rozwiązanie tego problemu, które widocznie zredukowałoby ilość smogu we wrocławskim powietrzu jest tak proste. A jest to ekologiczne sposoby ogrzewania budynków.
Kotły ekologiczne na biomasę
Kotły ekologiczne na biomasę to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań w dziedzinie ogrzewania domu. Zdobywają one coraz większą popularność zarówno z uwagi na niską cenę paliw oraz swoją ekologiczność. Biomasa używana do ogrzewania budynku to jedno z paliw odnawialnych, pochodzenia roślinnego, która w trakcie spalania uwalnia dokładnie tyle dwutlenku węgla, ile pobrały wcześniej rośliny, które ją tworzą. Oznacza to, że palenie biomasa nie przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego, a do powietrza nie przedostają się trujące substancję wywołujące smog. Warto wspomnieć również o tym, że biomasa to nie jeden rodzaj paliwa, a ogólna nazwa dla paliw pochodzenia roślinnego, wśród których wyróżniamy drewno, pellet, brykiet oraz słomę.
Pellet – ekologiczne rozwiązanie dla każdego domowego kominka
Jak już wyżej zostało wspomniane, pellet jest jednym z rodzajów paliw zaliczanych do biomasy. Powstaje on ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry i zrębki. Mimo, że kominki ogrzewane pelletem nie są w Polsce jeszcze tak bardzo popularne, jest to rodzaj paliwa, który świetnie łączy w sobie zalety ekologii i funkcjonalności użytkowania.
„Obsługa kominka na pellet ogranicza się praktycznie do wsypania go do zbiornika w piecu lub kasecie oraz zaprogramowanie pracy kominka nawet na cały tydzień. Dodatkowym atutem tego paliwa jest fakt, że jednorazowe załadowanie zbiornika starcza nawet na 41 godzin palenia, co jest rozwiązaniem zdecydowanie oszczędzającym nasz czas.” – mówi Pan Andrzej, właściciel firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka we Wrocławiu. Warto również wspomnieć, że kominki na pellet są niesłychanie estetyczne, ponieważ popiół ze spalania spada do specjalnego pojemnik, który wystarczy co jakiś czas opróżnić bez konieczności ręcznego wybierania popiołu z pieca.
Ekogroszek – ekologiczny opał
Innym rodzajem paliwa, które sprawdza się w kotłach ekologicznych jest ekogroszek. Jest to paliwo węglowe o niskiej zawartości siarki i odznaczające się wyjątkową kalorycznością. Oznacza to, że tona takiego paliwa wystarcza na naprawdę długi czas a w trakcie jego spalania nie wytwarza się aż tylko związków chemicznych co w przypadku palenia węglem czy, co gorsza śmieciami. Ekogroszek wykazuje również bardzo dużą sprawność spalania, dzięki czemu koszty wytwarzania ciepłą przy użyciu tego paliwa są zdecydowanie niższe niż w przypadku brył węgla.
Bardzo ciekawy artykul, wszystko zostalo dokladnie omowione. Wychodzi na to, ze kominek na pellet to korzystna opcja dla osob, które chcialyby polaczyc mozliwosc ogrzewania pomieszczenia z dodatkowym, atrakcyjnym elementem wyposazenia wnetrza.