Domek holenderski to bardzo wygodne i kompaktowe rozwiązanie. Można postawić go na działce bez konieczności uzyskania stosownego pozwolenia na budowę. Ponadto, w razie, gdyby zaistniała taka potrzeba, w każdej chwili można zmienić jego lokalizację. Domek holenderski może więc stanowić doskonałą propozycję dla osób, które chcą posiadać domek letniskowy. Pojawia się jednak pytanie, czy można mieszkać w nim przez cały rok? Odpowiadamy!
Co to jest domek holenderski?
Domki holenderskie to w praktyce niewielkie budowle letniskowe, które wizualnie mogą kojarzyć się z przyczepami kempingowymi. Często możemy spotkać je w wakacyjnych lokalizacjach, nad morzem, w górach, czy na mazurach. Stanowią one doskonałą alternatywę dla standardowych domków letniskowych. Oferują bowiem sporą powierzchnię wewnętrzną, a przy tym nie są na stałe związane z podłożem. Czasami nazywa się je „domkami na kółkach” i w rzeczywistości tak właśnie jest. Domki holenderskie są w pełni mobilne, można przestawiać je w zależności od potrzeb, zarówno na terenie naszej działki, jak i przewozić go w zupełnie inną lokalizację.
Mobilność konstrukcji zapewnia też inną, bardzo ważną zaletę. Domek holenderski nie wymaga pozwolenia na budowę, co znacząco zmniejsza ilość formalności. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie jest przeznaczone wyłącznie do zamieszkiwania w sezonie letnim. Duża część producentów posiada w swojej ofercie domek holenderski całoroczny, który umożliwia komfortowe korzystanie także w sezonie zimowym.
Jakie wyposażenie oferuje domek holenderski?
Co do zasady, wchodząc do wnętrza domku holenderskiego, możemy poczuć się jak w zwyczajnym, tradycyjnym budynku. Możemy liczyć na podział pomieszczeń, który obejmuje spory salon, aneks kuchenny, toaletę, łazienkę z prysznicem oraz sypialnię. W zależności od wielkości danego domku, jak i jego producenta, sposób aranżacji przestrzeni może się różnić, dlatego warto zapoznać się ze specyfikacją obiektu przed jego zakupem.
Poza tym każdy domek holenderski wyposażony jest w rozbudowaną instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną. W kuchni zlokalizowany jest zlew, zaś w łazience w pełni funkcjonalna toaleta, umywalka, czy kabina prysznicowa.
Gdzie można postawić domek holenderski?
Przez wzgląd na swoją mobilną konstrukcję domek holenderski nie posiada specjalnych wymagań co do lokalizacji, w której zostanie ustawiony. Ten rodzaj budynku nie jest związany na stałe z podłożem, dlatego zgodnie z prawem, w pełni legalnie możemy postawić go na działce bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Ograniczeniem może być jednak lokalizacja, czy rzeźba terenu. Domki holenderskie zazwyczaj dostarczane są wprost do klienta za pomocą specjalistycznej naczepy. Aby ustawić własne cztery ściany na działce, konieczny jest więc dobry dojazd, który pozwoli dotrzeć do punktu docelowego ciężkim, ponadgabarytowym pojazdem. Warto zadać sobie również pytanie, „Czy za domek holenderski lub mobilny płaci się podatek?„, skoro jego funkcjonalność jest niemalże identyczna, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego domu?
Czy można mieszkać w domku holenderskim przez cały rok?
Oczywiście, że tak. Z myślą o osobach, które chcą użytkować swoje domki holenderskie przez cały rok, powstały projekty mobilnych budynków, wyposażone w ocieplenie. Dzięki dodatkowej warstwie izolującej od warunków zewnętrznych, w domku jest równie ciepło, jak w zwyczajnym, drewnianym lokalu. Większość domków holenderskich posiada ogrzewanie, niektóre wyposażone są nawet w kominki. Możemy więc liczyć nie tylko na podstawowy komfort termiczny, odpowiednio wybrany domek holenderski oferuje równie dużą wygodę użytkowania, co tradycyjny dom.