Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że depresja jest obecnie wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do wykonywania pracy oraz spełniania ról społecznych. Warto zdać sobie sprawę, jak powszechny i jak poważny jest to problem, po to by prowadzić odpowiednie działania mające na celu jak najszybszą diagnostykę tej choroby i efektywne jej leczenie. Nawet kilkanaście procent całej populacji osób dorosłych zachoruje na depresję podczas całego swojego życia – pokazuje to jak poważny jest ten problem w społeczeństwie.
Objawy depresji
Objawy depresji często są bardzo nieswoiste i trudne do rozpoznania i powiązania z tą chorobą. Wiodącym objawem jest utrata radości życia i zdolności do odczuwania przyjemności. Chory na depresję nie widzi radości w rzeczach małych, jak i dużych, nic nie jest w stanie sprawić, że poczuje się szczęśliwy i radosny. W takiej sytuacji należy zgłosić się do specjalisty, który potrafi pomóc w sprawach psychologicznych. Jednym z nich jest warszawska psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, która niejednokrotnie w swoich radiowych audycjach ostrzegała przed różnorodnymi objawami depresji. Poczucie pustki to kolejny objaw, który bardzo często jest wyrażany przez pacjentów dotkniętych depresją. Czynności życia codziennego, czynności zawodowe wydają się choremu bezsensowne i bezwartościowe, nie ma on do niczego motywacji. Stopniowa, postępująca utrata dotychczasowych zainteresowań pacjenta oraz trudności w podejmowaniu czynności, działań i realizacji powierzonych pacjentowi zadań to kolejne, ważne i powszechne objawy depresji. W skrajnych przypadkach, przy zaawansowanej chorobie, pacjent ma problem nawet z podstawowymi czynnościami, takimi jak na przykład wstawania z łóżka, ubieranie się, codzienne czynności związane z higieną również mogą być zaniedbywane. Chorzy na depresję są apatyczni, pozbawienie jakby emocji, nie reagują często na to co się wokół nich dzieje. Z drugiej strony bardzo często mają problem z panowaniem nad swoimi emocjami, może u nich dochodzić do wybuchów płaczu, rozpaczy, ale też zupełnie skrajnych emocji.
Różne sposoby terapii depresji
Pomoc psychologiczna u chorych na depresję jest naprawdę niezwykle ważna, ponieważ wraz z postępem choroby proces leczniczy znacznie się wydłuża i trudniej powrócić do psychicznego zdrowia. Potrzeba większych dawek leków i dłuższej psychoterapii. Leczenie farmakologiczne jest dobierane indywidualnie oraz uzależnione od poszczególnych objawów prezentowanych przez pacjenta. Tak samo jeśli chodzi o dawki – są one dobierane indywidualne w razie potrzeby podwyższane i obniżane w zależności od stopnia depresji i objawów, które występują u danego pacjenta. Ważnym etapem leczenia jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale także psychoterapia. W tym wypadku szczególnie zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna. Ważna jest również psychoedukacja nastawiona często na rozwiązywanie problemów i zrozumienie swoich lęków i objawów. Podnosi się również znaczenie fototerapii w leczeniu depresji, szczególnie jeśli jest to tak zwana depresja sezonowa, występująca w okresie jesienno – zimowym oraz sezonie zimowo – wiosennym.