Stulejka to wbrew pozorom wyjątkowo częste schorzenie. Sprowadza się ono do trudności w odprowadzeniu napletka i dotyka mężczyzn niezależnie od wieku. Na szczęście współczesna medycyna znalazła rozwiązanie tego problemu. Chirurgiczne odprowadzenie napletka możliwe jest u pacjentów powyżej 3 roku życia. Utrzymanie odpowiednich efektów umożliwia odpowiednie postępowanie pooperacyjne. Jak rozpoznać stulejkę i na czym polega jej leczenie?
Jak leczyć stulejkę u dorosłych i dzieci?
Stulejka to trudności w odprowadzeniu napletka penisa do miejsca, nazywanego w anatomii rowkiem zażołędnym. Ze schorzeniem tym boryka się znaczna część mężczyzn, niezależnie od wieku. Stulejkę można jednak leczyć, wykorzystując w tym celu dwa sposoby. Jeśli problem jest niewielki, częstym rozwiązaniem jest leczenie zachowawcze. Sprowadza się ono do stosowania odpowiednich maści, które zmiękczają napletek, czyniąc go bardziej elastycznym. Dzięki temu jego zsuwanie się do worka zażołędnego staje się możliwe. Skomplikowane przypadki wymagają już ingerencji chirurgicznej. Operacja stulejki może polegać na plastyce napletka lub też na jego obrzezaniu.
Jakie są zalecenia po operacji stulejki?
Zabieg, jakim jest operacja stulejki wymaga dużej ostrożności, niezależnie od tego, czy będzie to plastyka napletka, czy też jego usunięcie, określane w medycynie mianem obrzezania. Tylko odpowiednie postępowanie pooperacyjne może bowiem uchronić przed powikłaniami, wśród których dominują krwawienia i zakażenia. Jak przeczytać można w artykule https://derm-estetyka.pl/zalecenia-po-operacji-stulejki.html/, po zabiegu stulejki prącie musi być ułożone wysoko do czasu ustąpienia opuchlizny. Idealnie sprawdzi się tutaj np. rulon wykonany z bandaża, stabilizujący i podpierający narząd. Dzięki temu usunięty zostanie nadmiar krwi i chłonki, przez co obrzęk i bolesność stopniowo ustąpią. Każdą niepokojącą sytuację w tym czasie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Po operacji stulejki niezwykle istotna będzie również odpowiednia higiena. Powinna ona opierać się na częstym i dokładnym myciu naparem z rumianku lub delikatnym mydłem. Nie bez znaczenia będzie także regularna zmiana opatrunku oraz stosowanie Octaniseptu, odkażającego ranę.
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu stulejki?
Operacja stulejki nie jest wysoko inwazyjnym zabiegiem. Z tego powodu rekonwalescencja będzie stosunkowo krótka. Powrót do codziennej aktywności może nastąpić już po upływie 24 godzin. Warto jednak przez kolejne tygodnie zrezygnować z dużej aktywności fizycznej oraz zachować wstrzemięźliwość seksualną. Dolegliwości bólowe w okresie rekonwalescencji mogą być łagodzone przy pomocy dostępnych w aptekach środków przeciwbólowych. Nie trzeba natomiast ściągać szwów, gdyż wchłoną się one wraz z upływem czasu. Należy pamiętać jednak, by w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, skontaktować się z lekarzem prowadzącym w jak najkrótszym czasie.
Fajny artykuł, więcej informacji na temat leczenia stulejki znalazłem też tutaj – https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#powiazane-artykuly – na pewno dowiecie się tam, ile kosztuje zabieg leczenia stulejki oraz skąd bierze się stulejka. Sam chętnie przeczytałbym u was więcej artykułów związanych z problemem stulejki i męskich chorób.